Pobrudzona wykładzina lub dywan – jak je wyczyścić?


Plamy z kawy, herbaty i jedzenia, błota czy po prostu osadzający się kurz są w stanie znacząco zmniejszyć atrakcyjny wygląd wykładzin i dywanów. W jaki sposób można je wtedy wyczyścić?

Wykładziny i dywany sprawiają, że przestrzenie w biurze czy w domu wyglądają na bardziej przytulne. Zapewniają komfort pod stopami, wytłumiają pomieszczenia, izolują je. Niestety, są także narażone na trudne w usuwaniu zabrudzenia.

Gdy pojawia się plama, warto wiedzieć, co zrobić, aby wykładzina albo dywan znów prezentowały się dobrze. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę!

Ważna jest szybkość

Jeśli nawierzchnia dywanu albo wykładziny uległa zabrudzeniu, powinniśmy jak najszybciej usunąć z niej plamę. W ten sposób zapobiegamy przed wchłonięciem się zanieczyszczenia w nawierzchnię, a także przeciwdziałamy jej wysychaniu. Starsze plamy są trudniejsze w usuwaniu od tych świeższych.

Zabrudzenie z nawierzchni należy zebrać delikatnie, ruchem od jej krawędzi do środka. Nie należy przy tym nadmiernie naciskać na wykładzinę lub dywan i nie pocierać plamy, ponieważ wcieramy wtedy brud w nawierzchnię.

Aby usunięcie plamy było łatwiejsze, można delikatnie spryskać ją wodą albo specjalnym preparatem do czyszczenia. Następnie należy wytrzeć plamę do środka.

W wielu przypadkach szybkie działanie jest w stanie sprawić, że sprzątanie nie będzie tak trudne – plama może zejść całkowicie.

Domowe metody na brudne wykładziny i dywany

Zdarza się jednak, że plamy na wykładzinach i dywanach są trudne w usunięciu, a nawet po szybkim wytarciu brudu pozostaje ślad. Można wtedy zastosować domowe metody na brudne wykładziny i dywany.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnych preparatów do czyszczenia, które dostępne są w każdym sklepie. Mają postać pianek, płynów albo proszków, które nanosi się na nawierzchnię i następnie usuwa zabrudzenia. Należy wtedy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Można zastosować również metodę bardziej ekologiczną – wykorzystać popularny ocet albo sodę oczyszczoną, które również dobrze radzą sobie z nawierzchniami.

Bardzo dobre wyniki daje zastosowanie odkurzaczy piorących – takie urządzenia szybko i skutecznie pozbywają się zróżnicowanych plam i odświeżają tekstylia.

Uwaga! Nie wszystkie metody domowe sprawdzają się w przypadku dywanów z naturalnych materiałów, na przykład wełny, jedwabiu. Można wtedy doprowadzić nawet do ich uszkodzenia!

Profesjonalne czyszczenie wykładzin i dywanów

Gdy nie potrafimy poradzić sobie z plamą lub nie mamy na to czasu, dobrym wyborem będzie firma sprzątająca, która zajmie się jej usunięciem.

Firmy sprzątające oferujące sprzątanie biur oraz sprzątanie mieszkań dysponują profesjonalnym zapleczem. Posiadają nowoczesne odkurzacze piorące, którymi mogą szybko i sprawnie wyczyścić różne nawierzchnie tekstylne – dywany, wykładziny, tapicerki meblowe i samochodowe.

Zapraszamy do wybrania naszych usług w tym zakresie – firma Sprzątanie Samson działa w miastach takich jak Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Mysłowice, Tychy, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Będzin i innych.

Nasza oferta


Sprzątanie biur

Sprzątanie mieszkań

Sprzątanie domów

Sprzątanie apartamentów

Sprzątanie obiektów handlowych

Sprzątanie pensjonatów

Mycie okien

Pranie dywanów

Pranie tapicerek

Pranie wykładzin

Opinie klientów

Kontakt

ul. Towarowa 3,
41-400 Mysłowice

biuro@sprzatanie-samson.pl

32 431 08 77,
507 711 229